Bądźmy w kontakcie:  kontakt@dziewczynawtrampkach.pl   

RODZICU, nie oszukuj mnie…

16 sierpnia, 2022
Małgorzata Kapuściak BLOG
Małgorzata Kapuściak

Dzisiaj ludzie panicznie się boją FOMO, czyli tego, że coś może ich ominąć. Szczególnie w sieci. Jednak to nie jest najgorsze. Większym problemem jest to, że pozwalamy siebie OKRADAĆ.

 

Tak, dobrze czytasz - pozwalamy siebie okradać z CZASU!

A to najbardziej odbija się na relacjach. Bo nie da się jednocześnie rozmawiać z dzieckiem i robić coś innego. Jak to mówią: "Złapać 2 sroki za jeden ogon". Zawsze coś zabiera nam więcej uwagi...

Niestety większość rodziców właśnie tak robi. "Niby rozmawia" ze swoim nastolatkiem, a kątem oka zerka do telefonu lub odpisuje na emaile. Tak staje się dla swojego dziecka rodzicem niewidzialnym…

 

To nie jest prawdziwa rozmowa!

Nastolatek doskonale widzi, że rodzic nie skupia się na nim lub w ogóle go nie słucha. Dlatego czuje się nieważny. Sama wymiana informacji i wydawanie komend to za mało. W rozmowie zawsze chodzi o coś więcej. O ciekawość, zaangażowanie. O budowanie relacji, więzi, która jest najlepszą inwestycją w waszą wspólną przyszłość. Spodziewam się, że Tobie też często brakuje czasu na prawdziwe rozmowy?

Oczywiście dorośli mają wiele wyjaśnień swojego zachowania. Albo tłumaczą się obowiązkami zawodowymi, albo śledzeniem ważnych wydarzeń, albo utrzymywaniem kontaktów z innymi ludźmi itp. Ale to zwykła ściema (jak to mówią nastolatkowie).

Dlatego zanim przejdziemy dalej, zadaj sobie pytanie: Co takiego „daje” Ci siedzenie nosem w smartfonie? Jakie masz z tego korzyści? Szukasz rozrywki, chwili przyjemności, nowych znajomości? Czy może jest to dla Ciebie sposób na rozładowanie napięcia albo poradzenie sobie z frustracjami życia codziennego?

 

Smartfon to nie tylko urządzenie, to coś więcej…

Wszystkie nasze zachowania, decyzje, wybory – mają swoje źródło. Negatywne emocje, które w nas siedzą i raz na jakiś czas dają o sobie znać, też mają swoje źródło. Wiesz jakie?

Pomyśl. To może być Twoje otoczenie, relacje z innymi, niezrozumiałe myśli, niewyjaśnione sprawy, które Ciebie dotyczą. Szukając tylko rozładowania emocji w Internecie, nie rozwiążesz swoich problemów. Będziesz przed nimi uciekać i jedynie przedłużać je w czasie.

Kto wie, może od swojego nastolatka też uciekasz? Od rozmowy z nim, konfrontacji z jego poglądami, bliskością, prawdą?

Jeśli tak jest to szkoda, bo omija Cię ogromna szansa. Rodzic, który „odklei się” od smartfona, w końcu zostaje zauważony przez swoje dziecko. Zdobywa jego zaufanie, szacunek. Otrzymuje szansę na zbudowanie prawdziwej relacji. Dlatego przemyśl swój dzień.

Zanim weźmiesz telefon do ręki, posiedź w ciszy i odpowiedz sobie: Co Cię zniechęca do spędzania czasu ze swoim dzieckiem?

Bo musi być jakiś powód...

 

 

Pieniądze nie są najważniejsze…

Większość rodziców tłumaczy swój brak czasu gonitwą za pieniędzmi. I znów muszę stwierdzić, że to zwykła wymówka. Pieniądze są ważne, oczywiście. Dają nam szansę na swobodne życie. Ale czy ten pęd nie sprawia, że stajemy się ślepi na potrzeby naszych bliskich?

To właśnie ONI mogą dać nam to, czego najbardziej potrzebujemy – emocjonalne bezpieczeństwo. Pomagają zrozumieć, co jest dla nas naprawdę ważne.

Jeśli gonisz za pieniędzmi, to zazwyczaj przed czymś uciekasz. Może przed zaangażowanie, odpowiedzialnością? A może przed tym, że nie wiesz jak być lepszym rodzicem, bo Twoi rodzice nie dali Ci dobrego przykładu?

Ja wierzę, że stać Cię na więcej.

Dlatego przestań uciekać - zacznij BYĆ tu i teraz . Ta jedna zmiana może odmienić wszystko.

Sprawdź i przekonaj się….

 

PS Jeśli chcesz żyć TU i TERAZ - zerknij do "Dziewczyny w trampkach". Napisałam tę książkę dla nastolatków, ale wielu dorosłych też ją czyta. Dzięki tej książce zrozumiesz, co jest w życiu najważniejsze.

 

Uściski dla Ciebie,

Dziewczyna w trampkach!

SOS New BD

Zapisz się na mój Newsletter i pobierz bezpłatny poradnik "SOS Dla Rodzica i Nastolatka"

Zapisuję się!
Komentarze do wpisu:
"RODZICU, nie oszukuj mnie…"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2023 Dziewczyna w Trampkach - Małgorzata Kapuściak. Wszelkie prawa zastrzeżone!