Wielu rodziców nastolatków nie rozumie jednej podstawowej rzeczy. I dopóki tego nie załapią, zawsze będą mieli problemy ze swoimi dorastającymi dziećmi.
Nawet, jeśli przeczytają najnowsze poradniki o dojrzewaniu, a także odważą się pójść na konsultacje do psychologa - i tak to nic nie zmieni. O czym mowa? Większość rodziców nie pogodziła się z faktem, że ich dziecko się buntuje i eksperymentuje, by odnaleźć własną drogę. I to nie jest robienie komuś po złości. Taka jest jego natura i kropka.
Patrząc, jak wiele nastolatków upodabnia się do innych, szczególnie swoich bliskich - chciałabym, aby mieli w sobie takie poczucie, że warto szukać siebie. Na wszelkie możliwe im sposoby.
(BUNT i EKSPERYMENTOWANIE nie musi oznaczać nic negatywnego. Ale to już kwestia własnej interpretacji...)
Bycie NASTOLATKIEM to nie jest prosta sprawa
Są dni, że jemu bywa trudniej niż Tobie. Dlatego piszę ten post, by przypomnieć typowe zachowania nastolatków i „prawidłowe” reakcje na nie. Dzięki tej wiedzy w Twoim domu nareszcie zapanuje SPOKÓJ. Chyba, że wolisz krzyki i trzaskanie drzwiami?
Oto 7 przykładów:
- Kiedy Twój nastolatek dramatyzuje – nie śmiej się z niego. Dla Ciebie jego problem może być błahy i niedorzeczny, ale dla niego to prawdziwy dramat. Tak więc potraktuj go z przymrużeniem oka i okaż mu choć trochę zrozumienia. W końcu każdy kiedyś był młody, prawda?
- Na słowa typu: „Nie chce mi się!” lub „Zaraz!” – reaguj z dystansem. Miej świadomość, że na jego zegar biologiczny wpływają hormony, ilość zajęć i przede wszystkim zmęczenie. Każdy ma prawo do odpoczynku. Dorastanie naprawdę pochłania wiele energii, a chaos informacyjny potrafi wyeksploatować jego mózg na maxa.
- Gdy dopadają go zmienne nastroje oraz humorki – zrozum to i odpuść. Takie zachowanie to nieodłączna część dorastania. Nastolatek też nie zawsze jest w stanie siebie „ogarnąć” i stąd jego frustracje. Najlepszym sposobem jest zaakceptować jego burzę hormonów i nie denerwować się. SPOKÓJ może Cię tylko uratować!
- Kiedy słyszysz tylko „Ja, ja, ja, ja, ja”, jakby życie skupiało się tylko na nim i jego sprawach – mów śmiało o swoich uczuciach i potrzebach. Zasugeruj, że warto czasem zmienić temat rozmowy na inny niż „ja, ja i ja” . W ten sposób ma szansę nauczyć się, jak budować prawdziwą relację z drugą osobą. Lekcja na przyszłość BEZCENNA!
- Gdy widzisz, że bez przerwy podkreśla swoje niedoskonałości i porównuje się do innych – nie bagatelizuj tych słów, bo to oznaka jego niskiej samooceny. Jeśli TERAZ nic z tym nie zrobisz, takie poczucie będzie się w nim pogłębiać. Dlatego stwórz dla niego atmosferę pełną akceptacji i pomóż mu zmierzyć się z tym problemem.
- Kiedy zachowuje się dziecinnie – pozwól mu na to. Właśnie w taki sposób może odreagowywać stres oraz problemy, które go dręczą. Pamiętaj, że przecież w każdym z nas jest dziecko. Może warto dołączyć do jego wygłupów?
- Jego nieporządek w pokoju to nie koniec świata. On po prostu lubi żyć w tzw. zorganizowanym nieładzie. Warto dostrzec jego potrzeby i powiedzieć także o swoich. Wierzę, że RAZEM możecie poszukać wspólnych rozwiązań.
Traktuj nastolatka, jak partnera
Traktowanie, jak partnera do wspólnego działania i gotowość na zmiany – to najlepszy sposób na nastolatka.
Pamiętaj, że każdy młody człowiek chce podążać własną drogą. Nie bez powodu jest buntownikiem i odkrywcą w jednym. On chce eksperymentować, próbować nowych rzeczy, popełniać własne błędy, by później móc się na nich uczyć. On chce też poznać cały wachlarz emocji, by wiedzieć - co jest dla niego dobre, a co złe.
Nastolatek chce też żyć pełnią życia bez Twoich ciągłych oczekiwań, pretensji czy niespełnionych ambicji. Pozwól mu na to. Dopóki tego nie zrobisz, nic się nie zmieni. Będzie tylko gorzej i trudniej między Wami. Patrząc na jego życie oraz zachowanie, przypomnij sobie czasem swoją młodość.
Wtedy szybciej zrozumiesz, co znaczy BYĆ NASTOLATKIEM….
Uściski dla Ciebie,
Dziewczyna w trampkach!