Bądźmy w kontakcie:  kontakt@dziewczynawtrampkach.pl   

Boję się wyjść do ludzi…

5 lipca, 2022
Kategoria:
Małgorzata Kapuściak BLOG
Małgorzata Kapuściak

Wakacje z nastolatkiem to nie tylko wolność i przyjemności. Wielu rodziców ma problem, z którym nie zawsze wie – jak sobie poradzić? Przeczytaj i sprawdź, czy Ciebie też to dotyczy… 

 

Takich postów na Facebooku czytam całą masę:

„Zaczęły się wakacje, dzieciaki w końcu mogą odetchnąć. Ale patrzę na swoją córkę i co widzę? Jak ciągle siedzi nosem w telefonie zamiast wyjść z domu, poznać nowych kolegów, zaprzyjaźnić się z nimi.  Wasi nastolatkowie też są tacy nieśmiali? Żal mi jej…”

Mi też jest żal.

 

Wakacje to idealny czas, aby poznać nie tylko nowych kolegów, ale przede wszystkim otworzyć się na prawdziwe przyjaźnie.

Na koloniach, obozach, na plaży, podczas wypadu do miasta. Wszędzie można spotkać ciekawych i wartościowych młodych ludzi.

Ale gdy nastolatek jest nieśmiały – może stracić tę okazję.

Chociaż istnieje też drugi problem, czyli niewłaściwe towarzystwo. Takie, w którym imprezki są do białego rana, a alkohol leje się strumieniami. A Ty będziesz umierać ze strachu, gdy tylko zniknie z domu. Albo będziesz wyobrażać sobie, co teraz może się dziać albo w jakim stanie wróci – jeśli w ogóle wróci do domu…

 

I co wtedy zrobisz?

Dzisiaj akceptacja rówieśników i przynależność do określonej grupy to dla młodych sprawa najważniejsza na świecie. Dlatego robią rzeczy wbrew sobie i kosztem siebie – nie patrząc na konsekwencje. By tylko komuś zaimponować czy zyskać sympatię. Ale czy takie relacje można nazwać przyjaźnią?

 

Na moje oko NIE. Podam Tobie 3 najważniejsze cechy prawdziwej przyjaźni:

  1. Przyjaciele akceptują się i szanują. Mimo tego, że poznają swoje ukryte cechy - nie próbują siebie zmienić.
  2. Przyjaciele są lojalni i dyskretni. Postępują fair wobec siebie oraz nie zdradzają powierzonych tajemnic.
  3. Przyjaciele nie tolerują krzywdy. Nie krzywdzą siebie nawzajem i nie zgadzają się, żeby ktoś krzywdził innych w ich obecności.

Oczywiście jest ich wiele więcej.

 

Przygotowałam 14 kroków dla Twojego nastolatka, by nareszcie mógł budować pozytywne i wspierające relacje z rówieśnikami – ale nie tylko. Sprawdź mój NOWY pomocnik „Postaw na przyjaźń” !

 

 

KONIEC z toksycznym środowiskiem!

Poznać nowych kolegów wcale nie jest tak trudno, jak się wydaje. Szczególnie teraz, kiedy wakacje sprzyjają nowym możliwościom. Ale nastolatków blokuje przed nie tylko nieśmiałość, ale i STRACH:

  • A co, jeśli ten ktoś mnie nie polubi?
  • A co, jeśli powiem coś głupiego?
  • A co, jeśli ten ktoś uzna, że nie jestem wystarczająco fajny?

 

Jak go pokonać? Metoda małych kroków to najlepszy sposób. Oto kilka przykładów, aby Twój nastolatek mógł poznać nowe i ciekawe osoby:

  1. Jeśli ma hobby – niech zapisze się do klubu lub na wakacyjne zajęcia, gdzie nie tylko będzie mógł rozwijać swoje umiejętności, ale też poznać osoby z podobnymi zainteresowaniami.
  2. Jak zagadać do kogoś nowego? Wystarczy przygotować sobie kilka pomocniczych pytań i po prostu je zadać. Np.:

- Jaką muzykę lubisz?

- Masz jakiś ulubionych YouTuberów?

- Co najchętniej oglądasz na Tik Toku?

  1. Zamiast wlepiać wzrok w telefon, warto obserwować towarzystwo – uśmiechać się i nawiązywać kontakt wzrokowy. Ludzie z uśmiechem na twarzy wyróżniają się na tle grupy i szybciej zyskują sympatię innych.

To na dobry początek…

 

Relacje w sieci

Relacje, jakie Twój nastolatek zawiera w Internecie, często są powierzchowne. Bo co z tego, że młodzi mają tysiące znajomych w mediach społecznościowych, jak badania pokazują, że są samotni.

Wirtualne relacje nigdy nie dorównają tym realnym. Takie są fakty!

W pomocniku „Postaw na przyjaźń” oprócz wartościowej wiedzy znajdzie też zadania, które szybko pomogą mu przejrzeć na oczy i zobaczyć -  jakich ludzi ma wokół siebie, które relacje są dla niego ważne, a które warto odpuścić. Tylko tak stworzy paczkę oddanych i wspierających przyjaciół, którzy będą dla niego najlepszym wsparciem.

 

Życzę Twojemu nastolatkowi wspaniałych wakacji. By były pełne nowych doświadczeń, odkryć, wyzwań. By nareszcie rozwijał swoje skrzydła w kierunku, który najbardziej go interesuje i jest dla niego ważny. By spotkał pozytywnych oraz otwartych na siebie ludzi, z którymi zbuduje wartościowe relacje. A nawet się zaprzyjaźni.

Postaw na przyjaźń to najlepszy wybór w życiu. Czas, aby Twoje dorastające dziecko mogło się o tym przekonać! 

 

PS Pamiętajmy też o zróżnicowanych osobowościach. Introwertycy mają inne spojrzenie na relacje niż ekstrawertycy.

 

Wakacyjne uściski dla Ciebie,

Dziewczyna w trampkach!

 

SOS New BD

Zapisz się na mój Newsletter i pobierz bezpłatny poradnik "SOS Dla Rodzica i Nastolatka"

Zapisuję się!
Komentarze do wpisu:
"Boję się wyjść do ludzi…"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Dziewczyna w Trampkach - Małgorzata Kapuściak. Wszelkie prawa zastrzeżone!